Nawet jeżeli wydaje nam się, że efektowne pokoje łazienkowe możemy tylko z tęsknotą podziwiać na fotografiach, gdyż nasza łazienka ma niewielkie gabaryty i nie pomieści takich cudów, jak np. efektowna wanna czy rzeźba, nie oznacza to, że musimy się pożegnać z naszym marzeniem o pięknej łazience. Mała łazienka nie oznacza nudnego projektu. Małą łazienkę można ciekawie zaaranżować. By osiągnąć jednak sukces w postaci pomieszczenia będącego prawdziwą radością dla oczu, musimy się po prostu trzymać pewnych reguł.
Łazienki, które z zachwytem oglądamy w folderach reklamowych i w pismach o wystroju wnętrz, to zazwyczaj efektowne, wielkie pomieszczenia, na dobrą sprawę pokoje kąpielowe, wieki temu zwane gotowalniami. Projekty takich łazienek zdumiewają różnorodnością, bogactwem wyboru stylizacji i tym, że są w zasadzie nie tyle mają być funkcjonalne. co piękne. Taki wystrój uzasadnia przeznaczenie tego pomieszczenia. Miejsce odpoczynku i kontemplacji musi wszak być nie tylko wygodne, ale i kojące wszelkie zmyły. Podziwiamy w nich przeto kąciki roślinne, dzieła sztuki. Tu przecież wypoczywamy po ciężkim dniu, zmywamy z siebie znużenie, relaksujemy się. Albo też odwrotnie – tu nabieramy energii u progu nowego dnia, przygotowujemy się na jego wyzwania i ruszamy im naprzeciw. Co zrobić, by nasza niewielka łazienka, teoretycznie pozbawiona wielu możliwości szaleństwa w projektowaniu jej wystroju, w pełni nas usatysfakcjonowała wizualnie. Stosujmy powszechnie znane triki, które zagwarantują nam uzyskanie efektu optycznego powiększenia pomieszczenia realnie niewielkiego.
Będzie to, np, wybór odpowiedniego rodzaju kafli( powinny być raczej niewielkie ), postawienie na jasne kolory w wystroju wnętrza oraz dobór odpowiednich sprzętów z armatury łazienkowej. By np. kabina prysznicowa nie zajęła zbyt wiele miejsca, wybierzmy pięciokątną bądź zaokrągloną. Wykorzystajmy lustra, luksfery, przezroczyste i półprzezroczyste materiały.